Blog

Yazılar

The Acid House

Şub / 2019 by
Like 0
The Acid House

Sinema kanımı tam anlamıyla ele geçirdiği zamanlarda günümüze nazaran o yıllarda film bulmak çok zordu.

Koray yakın dostumdu. Fakat ne yazık ki artık çok nadir görüşüyoruz. Bizim Irvine Welsh ile tanışmamız çok eski günlere dayanır. 1996 yılında kült Trainspotting filmi çekilmişti. Biz birkaç yıl sonra Trainspotting filmini izleme fırsatı bulduğumuzda Irvine Welsh kitaplarına oldukça merak duyduk. Haliyle sinemada Irwine Welsh’in dokunduğu filmleri de izleme çabasına girmiştik.

Ankaralı olunca ruhunuzu gri bir çarşaf kaplar. Ankaralılar bunu iyi bilir. Ankara’da yaşayıp sanata ilgi duyuyorsanız veya sanatla uğraşıyorsanız zevkleriniz ve sanatınız bu gri çarşafa bürünür. Çok mutlu filmler izleyemezdik. İzleyememe nedenimiz sanırım bu çarşafın etkisiydi.

Ankara’da Kızılay’da film pazarları olurdu akşamları. İşporta tezgahları falan. Bunu şu anda bir yönetmen olarak söylemekten utanç duyuyorum ama; evet çoğu zaman korsan film alıyorduk. Çünkü çok gençtik ve parasızdık. Film izlememiz lazımdı. Hayalimiz vardı, açtık ve öğreniyorduk izleyerek. O zamanlar korsan filmler suç olarak görülmüyordu. Öyle bir algı yoktu toplumda. İşportalarda genellikle piyasa filmler olurdu. Endüstriye hizmet etmeyen filmlere ulaşmak çok zordu. Pazarlarda  bulamadığımız filmleri kasetçilere sipariş verirdik. Bu siparişleri bir hafta sonra getirirlerdi. Konur sokakta Küçük Dost Kitabevi’nden orijinal film kiralardık. Küçük Dost’un kimlik rehin alıp film vermesi meşhurdu. O zaman internet çok kullanabildiğimiz bir şey değildi. Film siteleri vs. zaten yoktu. Neyse lafı dolandırmayayım, bir gün bir şekilde THE ACID HOUSE filmine rastlamıştık Koray’la. Heyecandan ölüyorduk çünkü Irvine Welsh’in eserinden yapılan bir filmdi. Satın aldık ve Koray’ın sevgilisi Gülçin’in evinde izledik. Bizim için inanılmaz bir şölendi. Bu filmi ilk izlediğimde sene 2000 idi sanırım ya da 2001 ve ben o zamanlar sinemaya en az şu anda olduğu gibi delicesine aşıktım.

İzlemeyenlere öneririm.

https://www.imdb.com/title/tt0122515/?ref_=fn_al_tt_1&fbclid=IwAR1ghKC_fioEcERgs_jny070hE9qVXwe9zwar9b2f7qVqgxEaI7GMgj5–o

Related posts

The Acid House The Acid House
Şub / 2019 by Yiğit Küçükkibar
Like 0

Sinema kanımı tam anlamıyla ele geçirdiği zamanlarda günümüze nazaran o yıllarda film bulmak çok zordu. Koray yakın dostumdu. Fakat ne yazık ki artık çok nadir görüşüyoruz. Bizim Irvine Welsh ile tanışmamız çok eski günlere dayanır. 1996 yılında kült Trainspotting filmi çekilmişti. Biz birkaç yıl sonra Trainspotting filmini izleme fırsatı bulduğumuzda

Read More
Yiğit Küçükkibar Yiğit Küçükkibar
Şub / 2019 by Yiğit Küçükkibar
Like 0

Yiğit Küçükkibar

Read More

Kategoriler

Şub / 2019 by Yiğit Küçükkibar
Şub / 2019 by Yiğit Küçükkibar